kalkulator opłat notarialnych przy zakupie mieszkania na kredyt, kalkulator opłat notarialnych przy zakupie mieszkania od dewelopera, kalkulator opłat notarialnych rynek pierwotny, kalkulator opłat notarialnych zakup działki, kancelaria notarialna poznań, kancelaria notarialna poznań centrum, kancelaria notarialna poznań fredry, kto opinie o notariuszach, najtańszy notariusz w poznaniu, notariusz forum, notariusz forum dyskusyjne, notariusz opinie, notariusz poznań, notariusz poznań cennik, notariusz poznań godziny otwarcia, notariusz poznań młyńska, notariusz poznań nowowiejskiego, notariusz poznań ul grunwaldzka, notariusz poznań ul libelta, notariusz u notariusza, notariusz w poznaniu, notariusze kontakt, notariusze poznań, opinie o notariuszach, opinie o notariuszach prawo, opinie o notariuszach rozwód, opłaty notarialne poznań, poznański notariusz, prawo do lokalu, prawo do lokalu notariusz, przekształcenie prawa do lokalu, przekształcenie spółdzielcze własnościowe, przekształcenie właśnościowe, tani notariusz poznań, tani notariusz w poznaniu

Rozważania poniższe dotyczą wyszukania korzyści jakie może osiągnąć właściciel lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, decydując się na przekształcenie formy prawnej posiadanego lokalu z prawa własnościowego na odrębną własność lokalu. Dla omawianego zagadnienia zasadnicze znaczenie mają przepisy następujących ustaw:

 • Kodeks cywilny
 • O własności lokali
 • O spółdzielniach mieszkaniowych
 • O księgach wieczystych i hipotece

Rozpocząć wypada od określenia różnicy w sytuacji prawnej spółdzielczego prawa do lokalu a lokalu stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności. Różnica jest zasadnicza, chociaż dla laika nie mającego przygotowania prawniczego mało uchwytna. Mianowicie spółdzielcze prawo do lokalu jest tzw. „ograniczonym prawem rzeczowym”, czyli prawem ustanowionym na innym prawie, w tym wypadku prawie własności lub użytkowania wieczystego budynku i gruntu (nieruchomości) przysługującym spółdzielni mieszkaniowej. Jest to wprawdzie prawo zbywalne, dziedziczne, podlega obciążaniu, egzekucji ale pomimo mylącej nazwy nie jest pełnym prawem własności. Natomiast lokal mieszkalny stanowi własność osoby lub osób do których należy. W związku z tym zauważyć należy pierwszą różnicę:

 1. przy spółdzielczym prawie do lokalu, prawo dysponowania gruntem i budynkiem na którym znajduje się mieszkanie przysługuje niepodzielnie spółdzielni mieszkaniowej i w związku z tym może go np. obciążyć hipoteką. Natomiast lokal mieszkalny posiada udział we własności nieruchomości gruntowej (w której znajduje się mieszkanie) wyrażony ułamkiem i tym ułamkiem spółdzielnia mieszkaniowa bez udziału właściciela lokalu nie może dysponować, a więc np. obciążyć hipoteką.
 2. przekształcenie w pełną własność naszego mieszkania otwiera drogę do przejęcia zarządu nad wspólną nieruchomością przez Wspólnotę Mieszkaniową właścicieli lokali w budynku, oczywiście przy zastosowaniu procedur określonych w ustawach: O spółdzielniach mieszkaniowych i O własności lokali.
 3. dla lokalu mieszkalnego musi zostać założona księga wieczysta, natomiast dla spółdzielczego prawa do lokalu tylko może być założona, ale nie musi.
 4. należy zwrócić uwagę na to, że rynek nieruchomości zaczyna różnicować wartość spółdzielczych praw do lokali od lokali stanowiących pełną własność, na korzyść tego drugiego. Logika nakazuje przyjąć założenie, że także w przyszłości lokale stanowiące pełną własność powinny być więcej warte niż spółdzielcze prawa do lokali. Po piąte nie widać specjalnych różnic w wysokości kosztów eksploatacyjnych związanych ze spółdzielczym prawem do lokalu czy lokalem stanowiącym odrębną własność. W obu przypadkach ich właściciele ponoszą koszty podatków od nieruchomości, opłaty rocznej za wieczyste użytkowanie gruntów, opłacają fundusz remontowy, itp., różnica polega tylko na tym, czy opłaca się spółdzielni w czynszu czy też bezpośrednio do miasta/gminy.

W związku z powyższym widzę następujące korzyści wynikające z przekształcenia:

 • Uzyskuję pełną kontrolę nad sytuacją prawną i faktyczną mojego mieszkania,
 • W niedalekiej perspektywie czasowej mój lokal będzie na rynku więcej wart niż spółdzielcze prawo do lokalu,
 • W przypadku upadłości lub likwidacji spółdzielni nie muszę martwić się losem prawnym mojego mieszkania.
Jakie są korzyści z przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność lokalu uregulowaną w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych?
12 votes, 3.83 avg. rating (76% score)
4 Komentarze
 • Dodane przez Marian Grudzień 1, 2014 at 2:32 am

  Co z tego, że wyodrębniłem mieszkanie w budynku wielorodzinnym w spóldzielni mieszkaniowej, płacąc podatek od niego i gruntu do miasta/gminy ? Spółdzielnia dalej pobiera w czynszu ( opłata eksploatacyjna ) podatek, jednocześnie nie pomniejszając ogólnego czynszu o koszt podatku ! Zarząd sp-ni twierdzi, że w ogólnych rozliczeniach jest odliczany podatek. W dokumentach co kwartał nie ma wzmianki o odliczanym podatku, przez co ,,dokumentacja jest nie przejrzysta" !

  Reply
 • Dodane przez Adol Listopad 26, 2015 at 10:23 am

  ja bym jeszcze zwrócił uwagę na drugą stronę medalu. korzyści sporo jest (dla mnie zwłaszcza możlwośc sprzedaży na wolnym rynku lokalu), ale kłopotów też trochę, np. koszty. trzeba m.in. zawrzeć akt notarialny, założyć kw (jak tu opisano: http://www.eporady24.pl/przeksztalcanie_spoldzielczych_praw_do_lokalu_w_prawo_odrebnej_wlasnosci,artykuly,4,55,564.html ) - to są spore koszty zwlaszcza dla starszych ludzi. warto przemylseć, czy... warto ;)

  Reply
 • Dodane przez Stanisław D. Lipiec 29, 2017 at 5:47 pm

  Czy mając prawo odrębnej własności do lokalu, muszę godzić się na zmniejszenie balkonu, w wyniku prac remontowych elewacji?

  Reply
 • Dodane przez Joanna Sierpień 16, 2017 at 6:07 pm

  Mam zapytanie, czy przeksztalcac prawo uzytkowania wieczystego w prawo wlasnosci jesli planuje sprzedaz tego mieszkania w przeciagu najblizszego roku? Dodam, ze jest to budynek z lat 60-tych.

  Reply

Zostaw odpowiedź